Logo Fama

Wynajem mieszkania na pokoje - czy warto?

Właściciele dużych mieszkań kilkupokojowych rezygnują czasem z wynajmu całego lokalu na rzecz osobnego wynajmu każdego z pokojów. Czy takie rozwiązanie przynosi większe zyski? Jakie zalety ma wynajem mieszkania na pokoje?

Wynajem mieszkania czy pokoju?

Mieszkania pod inwestycję w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach to sposób na uzyskanie stałych dochodów. Tam, gdzie znajdują się uniwersytety, miejsca pracy, ośrodki kultury i liczne miejsca rozrywki, tam zawsze będzie potrzeba najmu pokojów. Właściciele mają do wyboru wynajem krótkoterminowy (np. weekendowy) lub dłuższy. Ta druga opcja jest najkorzystniejsza. Dlaczego?

Wynajem mieszkania na pokoje przynosi większy zysk

Podstawową zaletą wynajmu pokoju na dłuższy okres jest regularny zysk. Jest on większy niż w przypadku wynajmowania całego mieszkania. Właściciel może mieć bardziej elastyczne podejście w ustalaniu cen. Określa cenę za każdy pokój osobno, co umożliwia większy zarobek niż w przypadku ceny za wynajem całego mieszkania.

Wynajem mieszkania na pokoje przynosi regularny zysk

Wynajem każdego pokoju osobno sprawia, że mieszkanie nigdy nie jest puste. Nawet jeśli jeden lokator zrezygnuje z wynajmu, na jego miejsce szybko znajdzie się ktoś inny. Wynika to głównie z niższych cen najmu – studentom i pracującym singlom łatwiej jest wynająć pokój niż samodzielne mieszkanie. Dla właściciela oznacza to ciągły przychód.

Mniejsze ryzyko, większe bezpieczeństwo

Wynajem mieszkania na pokoje wiąże się ponadto z minimalizacją ryzyka, że cały lokal przez jakiś czas będzie stał pusty. Nawet gdy jeden z najemców zrezygnuje z mieszkania w konkretnym miejscu, pozostałe pokoje będą przynosiły zyski. Większa rotacja najemców nie powoduje więc drastycznego spadku dochodu z najmu, ponieważ szanse, że wszyscy najemcy wyprowadzą się w tym samym czasie, są niewielkie.

fama

Sposoby rozliczenia mediów przy wynajmie pokoi

Przy okazji tego tematu pojawiają się wątpliwości związane z umowami i rachunkami. Właściciel powinien podpisać z każdym najemcą oddzielną umowę i uwzględnić w niej wszystkie koszty. Jeżeli w mieszkaniu są liczniki, które kontrolują zużycie wody, prądu, gazu i ogrzewania, to sytuacja jest jasna. Jeśli jednak rozliczenie ma formę ryczałtu i faktura zostaje przesłana do właściciela np. co pół roku, warto wprowadzić do umowy z lokatorami płatność na zasadzie zaliczki. W ten sposób właściciel zabezpiecza finanse na wypadek, gdyby lokator złożył wypowiedzenie przed rozliczeniem półrocznym i opuścił mieszkanie. Innym rozwiązaniem jest też kontakt z usługodawcami mediów i poproszenie o skrócenie okresów rozliczeniowych.

Wynajem mieszkania w całości czy na pokoje?

Wynajem mieszkania na pokoje jest korzystny w dużych miastach – takich, w których są szkoły wyższe i dostęp do pracy w wielu branżach. Mieszkania w Poznaniu i innych stolicach wojewódzkich cieszą się ogromnym zainteresowaniem najemców, a zysk dla właściciela z każdego wynajmowanego pokoju jest zazwyczaj większy niż w przypadku najmu całości.

Sprawdź: