Dom czy mieszkanie? Co lepsze budować dom, czy kupić mieszkanie w mieście?

Lokalizacja, metraż, trendy i ceny nieruchomości to kilka przykładowych kryteriów, które wpływają na decyzję o zakupie domu lub mieszkania. W 2022 roku koszty materiałów budowlanych mocno podrożały, a uzyskanie kredytu hipotecznego stało się trudniejsze. Która opcja jest korzystniejsza i zapewni Ci codzienny komfort – dom czy mieszkanie? Przeanalizuj nasze wskazówki – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze obiektu.

Koszt budowy domu a ceny mieszkań w 2022

Pytanie o to, czy budować dom, czy kupić mieszkanie, zazwyczaj rozpoczyna się od kwestii finansowych. W 2022 roku koszty materiałów budowlanych mocno podrożały, a uzyskanie kredytu hipotecznego stało się trudniejsze. Trzeba też liczyć się z tym, że mieszkanie w centrum lub w atrakcyjnej dzielnicy kosztuje więcej niż dom na obrzeżach tego samego miasta. Jednak koszty to nie wszystko. Czasami lepiej zainwestować więcej, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swoje i swoich bliskich.

mieszkanie

Mobilność – czy jest dla Ciebie ważna?

Dla wielu osób lokalizacja mieszkania i domu jest ważna ze względu na dojazd do miejsca pracy lub szkoły ich dzieci. Kwestia komfortowego, a zarazem krótkiego dojazdu bywa nierzadko kluczowa przy podejmowaniu decyzji o wyborze miejsca zamieszkania. Na szybkim przemieszczaniu się zależy też tym, którzy często spotykają się z przyjaciółmi w centrum miasta, korzystają z miejsc rozrywki (np. kino, teatr, opera) lub obiektów sportowych (np. basen czy siłownia). Z drugiej strony wielu pracowników wybiera dziś możliwość pracy zdalnej i usługi online – nawet przy zamawianiu zakupów spożywczych, załatwianiu spraw urzędowych, czy korzystaniu z usług edukacyjnych. Nie ma więc reguły co do potrzeb związanych z mobilnością i wychodzeniem z domu. Warto skoncentrować się na swojej sytuacji i odpowiedzieć na pytania, takie jak na przykład:

  • Czy codzienne zadania wymagają od Ciebie mobilności?
  • Ile czasu spędzasz w ciągu dnia na dojazdach?
  • Czy masz prawo jazdy i samochód, który w przypadku zakupu domu pod miastem, znacznie ułatwiałby Ci przemieszczanie się?
  • Czy korzystasz z komunikacji miejskiej i jaki masz do niej stosunek? Czy bierzesz pod uwagę przesiadkę na jednoślad?
  • Czy marzysz o tym, żeby mieć pod ręką punkty handlowo-usługowe, miejsca rozrywki i pracę, czy raczej chcesz żyć jak najbliżej natury?

Nowoczesne osiedla budowane w większych miastach, w tym mieszkania w Poznaniu, organizowane są w taki sposób, aby mieszkaniec miał obiekty i miejsca, gdzie zaspokoić może większość codziennych potrzeb (np. pracę, sklep spożywczy, przychodnię lekarską, park i pocztę) w zasięgu 15 minut pieszej drogi. Najpełniej oddaje to koncepcja 15-minutowego miasta, zainicjowana we Francji. Jako deweloper z Poznania realizujemy te założenia m.in. w inwestycji Fama Jeżyce: tu wszystko jest pod ręką!

Poczucie bezpieczeństwa w domu i w mieszkaniu

Z jednej strony można powiedzieć, że w kwestii bezpieczeństwa nie ma różnicy pomiędzy domem a mieszkaniem. To dlatego, że poczucie bezpieczeństwa odczytuje się często jako azyl, komfort, intymność i spokój. Te cechy w dużej mierze zależą od wyposażenia wnętrza i atmosfery w nim panującej. Nawet małe mieszkania w Poznaniu, mogą być urządzone tak przytulnie, że będziesz czuć się kojąco w dzielnicy otoczonej złą sławą.

Jednak na bezpieczeństwo warto też spojrzeć w ujęciu otoczenia – i właśnie dzielnicy. Zakup mieszkania na nowoczesnym osiedlu wlicza w cenę monitoring osiedlowy i ochronę przez 24/7. Bezpieczeństwo zwiększa też bycie częścią większej społeczności, która żyje w tym samym i wokół tego samego obiektu. W przypadku budowy domu pod miastem o monitoring i inne środki zwiększające bezpieczeństwo trzeba zadbać samemu.

Spojrzenie w przyszłość

Na pytanie o to, czy budować dom, czy kupić mieszkanie, odpowiedz sobie też, biorąc pod uwagę perspektywę przyszłości:

  • W jakim miejscu chcesz być za 10-15 lat?
  • Czy myślisz o zmianie pracy lub miasta w kolejnych latach?
  • Czy Twoja rodzina może się powiększyć?

Zakup mieszkania od dewelopera w atrakcyjnej lokalizacji daje Ci większe szanse np. na wynajem lokalu, kiedy okoliczności Twojego życia się zmienią. Być może za 10 lat nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, że warto budować dom pod miastem i przenieść się do niego razem ze swoimi dziećmi. Małe i duże mieszkania w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie, zawsze będą miały grono zainteresowanych najemców.

Dom czy mieszkanie?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie mieszkanie czy dom? Można jej jednak udzielić na podstawie przeanalizowania swojego budżetu, stylu życia, potrzeb dotyczących otoczenia i codziennej mobilności. Podjęcie najlepszej decyzji warto oprzeć też na wyobrażeniu sobie przyszłości i ocenie tego, jak w ciągu najbliższych kilkunastu lat mogą zmienić się Twoje oczekiwania oraz priorytety.

Przeczytaj też: