Logo Fama

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Czy wiesz, jak kupić mieszkanie od dewelopera – jak wyglądają poszczególne etapy sprzedaży i obsługi posprzedażowej? Dla wielu klientów są to kluczowe pytania, ponieważ pozwalają bezpiecznie przejść przez proces nabywania nieruchomości. Doskonale rozumiemy tę potrzebę. Wiedza o tym, jak kupić mieszkanie – w biurze nieruchomości czy bezpośrednio od inwestora – nie jest powszechna. Z tego też względu przygotowaliśmy wskazówki, dzięki którym będziesz czuć się pewniej na każdym z etapów sprzedaży.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku?

Jeśli chcesz kupić mieszkanie od dewelopera, warto zwrócić uwagę m.in. na takie elementy, jak:

  • lokalizację i metraż nieruchomości,
  • dostępność infrastruktury usługowo-handlowej,
  • cenę mieszkania w Poznaniu.

Zanim podejmiesz kontakt z deweloperem, upewnij się, że zarówno sama inwestycja, jak i firma, są wiarygodne (przeczytaj, jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania). To tak naprawdę pierwszy krok do tego, by bezpiecznie kupić mieszkanie. Co oprócz tego składa się na proces nabywania nieruchomości? Jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku?

Kontakt z deweloperem

Jeszcze do niedawna spotkania z deweloperem czy doradcą handlowym odbywały się stacjonarnie, jednak w obliczu pandemii wiele firm wprowadziło możliwość umówienia się na spotkanie online. Jest to przestrzeń do pytań, których np. nie ma na stronie internetowej inwestycji oraz do określenia szczegółów dalszych etapów sprzedaży. Podczas wideorozmowy lepiej poznasz interesujący Cię projekt oraz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Dzięki temu nie stracisz czasu na dojazd, a po spotkaniu otrzymasz mailowe podsumowanie, które ułatwi Ci podjęcie decyzji.

fama-deweloper

Weryfikacja zdolności kredytowej

Część naszych klientów decyduje się na zakup mieszkania deweloperskiego ze wsparciem kredytowym. Aby ułatwić nabywcom znalezienie optymalnej oferty kredytowej, od lat współpracujemy z doświadczonym ekspertem kredytowym, który bezpłatnie przeprowadza klientów przez cały proces. Dzięki temu łatwiej o bezpieczne finansowanie nieruchomości oraz spokój, że oferta będzie korzystna.

Rezerwacja mieszkania od dewelopera

Jeśli masz już upatrzone mieszkanie, ale potrzebujesz dodatkowego czasu na podjęcie decyzji, to dobrym rozwiązaniem jest rezerwacja lokalu. Umożliwiamy wstępną, bezpłatną rezerwację, która obowiązuje przez trzy dni. Możesz również podpisać umowę rezerwacyjną – to dokument, który podpisuje osoba zainteresowana mieszkaniem i deweloper. Wpłacając zadatek w wysokości 10 000 złotych, wybrany przez Ciebie lokal zostaje zarezerwowany na trzy tygodnie. Kwota jest zwrotna w przypadku rozwiązania umowy lub zaliczana na poczet pierwszej wpłaty, jeśli podpiszesz umowę deweloperską. Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej możesz też rozpocząć proces kredytowania.

Dostęp do prospektu informacyjnego

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera? Jeszcze przed podpisaniem umowy sprzedaży, zapoznaj się z prospektem informacyjnym, który jest załącznikiem do umowy deweloperskiej. Co zawiera taki dokument? Znajdziesz tam dane identyfikacyjne i kontaktowe dewelopera, udokumentowane informacje o jego doświadczeniu, a także dane na temat inwestycji (zgodne ze stanem prawnym i faktycznym).

Zawarcie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej

Jeśli inwestycja jest w trakcie realizacji, a mieszkanie fizycznie nie istnieje, wówczas podpisuje się umowę deweloperską bądź przedwstępną. Zarówno jeden, jak i drugi dokument zobowiązują strony do późniejszego podpisania umowy sprzedaży. Umowa stanowi także zabezpieczenie dla Ciebie – deweloper nie może sprzedać nieruchomości innej osobie.

Umowa powinna zawierać takie informacje jak:

  • cena mieszkania oraz jego lokalizacja,
  • wszystkie terminy związane z finansowaniem zakupu nieruchomości,
  • numer rachunku powierniczego,
  • termin oddania inwestycji do użytku,
  • parametry techniczne oraz standard prac wykończeniowych mieszkania,
  • zasady odstąpienia od umowy i zwrotu wpłaconych do tej pory środków,
  • oświadczenie osoby nabywającej mieszkanie o odbiorze prospektu informacyjnego.

Pamiętaj, że umowa deweloperska lub przedwstępna pełnią funkcję ochronną przede wszystkim dla osoby, która mieszkanie kupuje. Możesz też otrzymać od dewelopera wzór takiej umowy – dzięki temu będziesz mieć czas na spokojne zapoznanie się z treścią dokumentu.

fama-deweloper

Odbiór mieszkania od dewelopera

Dbamy o to, by klienci odbierający mieszkania mieli czas na dokładne zapoznanie się ze stanem technicznym lokali. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciel Monday Development, Generalnego Wykonawcy oraz Administracji zarządzającej inwestycją. Klient, często wraz z inspektorem badającym standard lokalu, poznaje przestrzenie wspólne – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, oraz oczywiście – zakupioną nieruchomość.

Celem odbioru jest weryfikacja stanu mieszkania – sprawdzasz, czy standard wykończenia zgadza się z ustaleniami znajdującymi się w umowie. Spotkanie pozwala Ci się upewnić, że mieszkanie jest pozbawione wad. Wszystkie uwagi należy odnotować w protokole odbioru technicznego. Dodatkowym dokumentem podpisywanym podczas odbioru, jest protokół zdawczo-odbiorczy lokalu. Korzystając z obecności przedstawiciela Administracji budynku, możesz poznać szczegóły związane z mieszkaniem na danym osiedlu.

Umowa sprzedaży – przeniesienie prawa własności

Wszystkie mieszkania deweloperskie wymagają przeniesienia prawa własności – bez tego ich właścicielem pozostaje deweloper. Zawarcie umowy sprzedaży jest ostatnim etapem w procesie nabywania nieruchomości, który odbywa się w obecności notariusza. Do podpisania dokumentu może dojść jedynie wówczas, gdy masz za sobą odbiór techniczny mieszkania. Od momentu zawarcia umowy sprzedaży stajesz się właścicielem lub właścicielką nieruchomości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera?

Jednym z kłopotliwych dla potencjalnych nabywców terminem jest stan deweloperski. Samo określenie jest umowne. Każda firma określa własny standard deweloperski. W osobnym dokumencie są wyszczególnione i dokładnie opisane elementy mieszkania, a także sposób ich wykończenia.

Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga więc dodatkowych prac remontowych. Dla osób, które nie chcą robić tego we własnym zakresie, najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie usługi wykończenia nieruchomości pod klucz. Obejmuje ona m.in. zakup materiałów, konsultacje z projektantem oraz prace remontowe prowadzone pod nadzorem naszego specjalisty. Usługa jest dostępna w formie trzech pakietów. Dzięki temu zyskasz gwarancję stałej ceny, dostęp do materiałów najwyższej jakości oraz spokój, że mieszkanie od dewelopera będzie gotowe do wprowadzenia się w ustalonym terminie.

Zwróć też uwagę na posprzedażową obsługę dewelopera z Poznaniajak zarządza usterkami, które mogą się pojawić na terenie inwestycji, jak rozwiązuje bieżące problemy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że budynek jest zadbany, a mieszkanie w nim będzie komfortowe dla Ciebie i Twojej rodziny.