Logo Fama

Mieszkania inwestycyjne na wynajem - gdzie i jakie najlepiej kupić?

Kupno mieszkania pod wynajem to wyzwanie i proces wymagający dokładnego zaplanowania. Gdzie i jakie mieszkanie kupić pod inwestycję? Podpowiadamy i tworzymy listę punktów, które należy wziąć pod uwagę poszukując właściwego lokalu!

Mieszkanie pod inwestycje – kto ma w nim zamieszkać?

Kupno mieszkania pod wynajem wbrew pozorom nie zaczyna się od znalezienia idealnej dzielnicy w idealnym mieście. Zadaj sobie najpierw pytanie o preferencje dotyczące lokatorów. Komu chcesz wynajmować zakupione mieszkanie? Studentom, rodzicom z dziećmi, osobom pracującym żyjącym w pojedynkę, czy może turystom, którzy wybierają wynajem krótkoterminowy? Jeśli jasno określisz, kim jest Twój "idealny" najemca, łatwiej zrozumiesz jego potrzeby i pod tym kątem dopasujesz mieszkanie. Poniżej znajdziesz przykładowe oczekiwania lokatorów.

  • Studenci najczęściej szukają mieszkania w dużym mieście, blisko uniwersytetów lub rozbudowanej komunikacji miejskiej. Drugim priorytetem studentów jest łatwy dostęp do centrum miasta i miejsc takich jak np. kawiarnie, kluby, kina, teatry i ośrodki sportowe. Lubią oni wynajmować pokoje w dużych mieszkaniach i budżetowe kawalerki. Warto zwrócić uwagę na to, że dla studenta przeprowadzającego się z innego miasta, wybór między dzielnicą X czy Y jest drugorzędny - o ile odległość z obu dzielnic do kluczowych punktów docelowych jest taka sama.

  • Młode pary i rodziny z dziećmi szukają najczęściej mieszkań dwu–lub trzypokojowych z dostępem do placu zabaw. Często wolą wynająć mieszkanie nieumeblowane, ponieważ przez wcześniejsze lata zgromadzili już swoje meble czy sprzęty gospodarstwa domowego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mieszkają w danym mieście kilka lat i potrafią ocenić, która dzielnica jest dla nich przyjemniejsza, a która nieatrakcyjna. Łatwiej wynajmą mieszkanie w tej części miasta, która ma charakterystyczny dla siebie klimat, jest bezpieczna, modna i pełna punktów handlowo–usługowych.

  • Turyści szukający mieszkania na wynajem krótkoterminowy kierują się ceną, położeniem mieszkania blisko centrum miasta i opiniami na temat danej dzielnicy. Chętnie wynajmują lokale, których architektura jest urzekająca – dla jednych będzie to architektura zabytkowa, dla innych nowoczesna. Idealnym rozwiązaniem jest przeplatanie się różnych stylów – np. nowoczesne zabudowy w sądziedztwie secesyjnych kamienic.

Lokalizacja, czyli gdzie kupić mieszkanie pod inwestycję?

Jeżeli inwestycja ma przynosić zyski, konieczne jest wybranie właściwej lokalizacji. Najlepiej kupić mieszkanie pod inwestycję w dużym mieście, gdzie zainteresowanie wynajmem jest stałe. W dużych miastach oferty lokalizacyjne są też na tyle atrakcyjne, że często spełniają oczekiwania różnych grup społecznych. To samo mieszkanie może interesować np. studentów i pracujących singli, a przykładem tego są mieszkania w Poznaniu powstałe w ramach inwestycji Fama Jeżyce. Zarówno przestronne, jak i kameralne mieszkania są zlokalizowane w bliskiej odległości od centrum. Otaczają je charakterystyczne dla tej części Poznania kawiarenki i knajpki, punkty handlowe i parki. Doskonała sieć komunikacyjna ułatwia także szybki dojazd w inne miejsca miasta.

Na jakie szczegóły zwróci uwagę Twój przyszły najemca?

Poza wysokością czynszu czy lokalizacją, najemcy doceniają też inne udogodnienia. Przed wynajmem pytają np. o tereny zielone, przestrzenie wspólne, miejsca parkingowe, place zabaw (jeśli są to rodziny z dziećmi), liczbę pięter czy wielkość okien i dostęp do światła dziennego. Im więcej atutów, tym szybciej i na dłużej znajdziesz lokatorów do swojego mieszkania.

Przykładem inwestycji świetnie zrealizowanej pod kątem różnych udogodnień jest wspomniane poznańskie osiedle Fama Jeżyce. Osiedle ma przestrzenie wspólne, które sprzyjają budowaniu relacji sąsiedzkich i wypoczynkowi na własnych warunkach. Dziedziniec wzbogacony o kolorowy plac zabaw, ławki, siedziska - to tylko niektóre z udogodnień, jakie czekają na mieszkańców. Do dyspozycji lokatorów są też boksy rowerowe, stojaki i samoobsługowa stacja naprawy rowerów. Poznaniacy mają wiele problemów z zaparkowaniem swojego samochodu, ale dzięki podziemnym miejscom postojowym te niedogodności zostają rozwiązane. Kolejnym atutem jest ciekawa architektura – zabudowa osiedla Fama Jeżyce jest nowoczesna, ale jednocześnie nawiązuje do okresu międzywojnia – m.in. przez zaokrąglone narożniki balkonów.

Inwestycja w nieruchomości na wynajem w Poznaniu

Po przeanalizowaniu powyższych punktów wiesz już, jakie mieszkanie pod inwestycje kupić. Szczegółowych informacji szukaj bezpośrednio u deweloperów – na stronach internetowych opisujących oferty lub w czasie bezpośredniej konsultacji. Monday Development jako deweloper w Poznaniu oferuje gotowe mieszkania. Jeżeli zależy Ci na szybkim znalezieniu mieszkania, to kolejnym atutem inwestycji Fama Jeżyce będzie dla Ciebie czas realizacji – wybierz usługę wykończenia mieszkań pod klucz i ciesz się szybkim terminem odbioru gotowego mieszkania.

Podsumowanie

Poprzez kupno mieszkania pod wynajem możesz osiągnąć dodatkowe, stałe dochody. Co więcej, na przestrzeni czasu wartość lokalu wzrasta, więc zabezpieczasz sobie przyszłość. Inwestycja w nieruchomości na wynajem wymaga jednak uwzględnienia oczekiwań lokatorów, które różnią się w zależności od etapu życia najemców. Fama Jeżyce to przykład inwestycji uwzględniającej szerokie potrzeby mieszkańców. Tym samym trafia zarówno do młodych studentów, jak i dojrzałych, pracujących osób oraz rodzin z dziećmi.