Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Jaka jest różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym? Zrozumienie specyfiki każdego z nich pozwoli Ci świadomie podjąć decyzję o kupnie mieszkania. Z pewnością warto porównać ceny nieruchomości na obu rynkach – zależą one od wielu czynników. Dynamika zmian zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym jest duża, na co wpływa m.in. ceny materiałów budowlanych, stosunek podaży do popytu, poziom zatrudnienia pracowników w branży budowlanej czy dostępność działek budowlanych w atrakcyjnych lokalizacjach, która jest coraz mniejsza.

To wszystko przekłada się bezpośrednio na koszt mieszkania. Oczywistością jest stwierdzenie, że wiele zależy od Twoich oczekiwań względem przyszłego domu, ale również architektury samego budynku i infrastruktury całego osiedla. Czynnikiem decydującym dla większości osób są też finanse, a często słyszy się, że rynek wtórny oferuje tańsze nieruchomości niż pierwotny. Czy rzeczywiście tak jest? Pomagamy podjąć decyzję, na którym z rynków warto kupić nieruchomość!

Rynek pierwotny a wtórny – podstawowa różnica

Podstawowa różnica między rynkiem wtórnym a pierwotnym dotyczy tego, od kogo kupujesz nieruchomość. Nieruchomości z rynku pierwotnego sprzedaje najczęściej deweloper. Mieszkania z rynku wtórego zwykle kupuje się od osoby prywatnej lub biura nieruchomości, ale najistotniejsze jest to, że jest to nieruchomość niejako z drugiej ręki. Ta podstawowa różnica przekłada się m.in. na to, jak czaso- i kosztochłonne będzie wykończenie mieszkania. Z drugiej strony mieszkanie z rynku wtórnego może być stosunkowo nowe – dotyczy to nieruchomości, które zaledwie kilka miesięcy po oddaniu do użytku trafiają na rynek najmu.

Nieruchomości z rynku pierwotnego są dostępne w dwóch wariantach – w stanie deweloperskim oraz wykończone pod klucz. Czym różnią się oba rozwiązania?

  • Mieszkanie w stanie deweloperskim – oznacza dowolność aranżacji i możliwość wprowadzania niewielkich zmian w lokalu, ale też konieczność samodzielnego wykończenia nieruchomości, co wiąże się z dużym zaangażowaniem i poświęconym czasem. Takie mieszkanie wymaga np. malowania, wykończenia łazienki, kuchni, wstawienia drzwi wewnętrznych oraz układania podłóg we wszystkich pomieszczeniach. Nieruchomość nie jest gotowa do zamieszkania.
  • Mieszkanie wykończone pod klucz – czyli gotowe do zamieszkania. Cena usługi obejmuje zakup materiałów w korzystnych cenach, spotkanie z projektantem oraz prace ekipy remontowej, co pozwala wprowadzić się do wykończonego lokalu (wraz z urządzoną łazienką i kuchnią). Możesz też rozszerzyć usługę o dodatkowe elementy, w tym dobór mebli i oświetlenia.

Warto jednak pamiętać, że prace wykończeniowe w przypadku mieszkania w stanie deweloperskim można zrealizować dopiero po zakończeniu prac budowlanych i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie nieruchomości.

famajezyce

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Zastanawiasz się, jakie kupić mieszkanie, ale nie masz pewności, czy lepszy będzie rynek wtórny, czy pierwotny? Nieruchomości od dewelopera:

  • nie są zagospodarowane, co pozwala Ci w pełni wykorzystać potencjał mieszkania już od pierwszego dnia w nowym lokalu i urządzić je dokładnie tak, jak chcesz od podstaw jeżeli zdecydujesz się na wykończenie pod klucz we współpracy z architektem wnętrz również możesz zaaranżować lokal tak, by czuć się w nim komfortowo;
  • są ulokowane na nowoczesnych osiedlach – ich przewagą są nowe rozwiązania architektoniczne i udogodnienia dla mieszkańców, które uwzględniają aktualne potrzeby społeczne, np. stacje naprawy rowerów, wspólne dziedzińce, gdzie można wypocząć na świeżym powietrzu, przestrzenie coworkingowe, z których mieszkańcy mogą korzystać, by popracować lub spotkać się z przyjaciółmi;
  • są zabezpieczone rękojmią (która obowiązuje 5 lat) gwarancją – za usunięcie usterek, które nie wynikają z nieprawidłowego użytkowania mieszkania, odpowiada inwestor;
  • nie wymagają opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych – opłata obejmuje 2% wartości mieszkania.

Jeśli gruntowny remont i urządzenie wnętrz jest tym, co Cię zniechęca do kupna mieszkania, zdecyduj się na usługę wykończenia pod klucz. Dzięki temu zyskasz wewnętrzny spokój, że wszystkie prace skończą się w terminie, a to przecież jeden z najczęstszych problemów podczas remontów.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Rynek pierwotny i wtórny często różnią się cenami nieruchomości – mieszkania z drugiej ręki bywają nieco tańsze niż te w stanie deweloperskim. Dla wielu osób to kluczowy czynnik podczas rodzinnych dyskusji o tym, które rozwiązanie wybrać. Warto mieć jednak świadomość, że rynek nieruchomości nie wszędzie wygląda tak samo, a co za tym idzie ceny mieszkań z rynku wtórnego nie zawsze są niższe. Szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę koszty remontu. Średnia cena mieszkania z drugiej ręki bywa porównywalna z ceną nieruchomości od dewelopera. Jest to dobrze widoczne w przypadku atrakcyjnych lokalizacji, które cieszą się największym zainteresowanie. Co więcej, to nieruchomości na rynku wtórnym zdrożały w ostatnich latach bardziej niż te z rynku pierwotnego.

Podczas dyskusji o tym, czy lepszy jest rynek pierwotny, czy wtórny, często pojawia się też kwestia różnorodności oferty. Ze względu na specyfikę tych mieszkań, rzeczywiście są one bardziej zróżnicowane, co przynajmniej teoretycznie daje większe możliwości wyboru. Warto jednak pamiętać, że inwestycje deweloperskie też się różnią – zarówno pod względem lokalizacji, jak i pomysłów architektonicznych. Nieruchomości z rynku wtórnego są natomiast dostępne niemal od ręki, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie.

Co więcej, inwestycje deweloperskie powstają z myślą o różnych grupach odbiorców. Oznacza to, że już na etapie projektowania uwzględnia się realne potrzeby przyszłych mieszkańców. Dzięki temu na rynku są zarówno inwestycje dla szerokiej grupy odbiorców, jak i o podwyższonym standardzie wykończenia, zlokalizowane w prestiżowej części miasta, a także z licznymi udogodnieniami w budynkach i na osiedlach. Ta różnorodność sprawia, że możesz nie tylko wybrać mieszkanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, ale również standard całej inwestycji.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego – co wybrać

Szukasz mieszkania w Poznaniu dostępnego na sprzedaż? Masz wątpliwości, czy postawić na rynek wtórny, czy jednak na rynek pierwotny? Wybierz nieruchomość od dewelopera z Poznania, jeśli:

  • zależy Ci na mieszkaniu w okolicy z nową infrastrukturą o wysokim standardzie;
  • chcesz mieć pewność, że w Twoim nowym domu nikt do tej pory nie mieszkał – ta świadomość zwiększy Twoje poczucie komfortu;
  • szukasz osiedla, na którym wdrożono rozwiązania przystosowane do dzisiejszych potrzeb, np. rowerzystów i rowerzystek; na rynku są dzisiaj inwestycje, w których znajdują się m.in. miejsca postojowe przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych, stacje ładowania sprzętu elektronicznego w częściach wspólnych, okazała zieleń i place zabaw, a także tereny rekreacyjne dla mieszkańców;
  • potrzebujesz pewnego miejsca parkingowego i nie chcesz kluczyć między uliczkami w poszukiwaniu wolnej przestrzeni;
  • nie lubisz długich remontów, wolisz, żeby ktoś zajął się tym za Ciebie i chcesz mieć pewność, że zrobi to dobrze;
  • szukasz mieszkania w naprawdę dogodnej lokalizacji – Poznań jest kompaktowym miastem, więc np. nasze osiedle na kultowych już Jeżycach znane jest ze znakomitego umiejscowienia – stamtąd wszędzie jest blisko!

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, nie poniesiesz też kosztów związanych z podatkiem od czynności cywilnoprawnych i opłatą za pośrednika, co często zdarza się w przypadku rynku wtórnego. Nowe budownictwo zazwyczaj oznacza również niższe koszty utrzymania – stare kamienice pięknie wyglądają na zdjęciach, ale niestety w codziennym życiu okazują się mało praktyczne i wymagają dużego zaangażowania w utrzymanie.

Podsumowanie

Wiesz już, czym różni się rynek pierwotny od wtórnego – pamiętaj też, że te różnice będą inne w zależności od lokalizacji (warto uwzględnić specyfikę zarówno miasta, jak i dzielnicy). Mieszkanie od sprawdzonego dewelopera daje Ci większą pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Dodatkowa usługa wykończenia pod klucz oznacza też mniej stresu związanego z przedłużającymi się remontami. Atrakcyjna lokalizacja w połączeniu z udogodnieniami dla mieszkańców, o których nawet nie można było pomyśleć projektując osiedla kilkadziesiąt lat temu, zapewni Ci komfort, którego oczekujesz od nowego domu.

Przeczytaj też: