Logo Fama

Inwestycja w mieszkania na wynajem – czy to się opłaca?

Czy kupno mieszkania pod wynajem to nadal dobra inwestycja? Może się wydawać, że nieruchomości jest wystarczająco dużo – stale pojawiają się przecież nowe mieszkania w Poznaniu. Nadal ich jednak brakuje. Możesz się też zastanawiać, jak kupno mieszkania pod wynajem ma się do pandemii koronawirusa czy odczuwalnej dla wszystkich inflacji. Musisz wiedzieć, że rośnie grupa osób, które właśnie ze względu na ograniczenia finansowe chętniej wynajmą mieszkanie, niż je kupią. Dużą szansą jest więc inwestycja w mieszkanie na wynajem długoterminowy. Sprawdź, czy rzeczywiście warto w ten sposób ulokować swoje pieniądze!

Kupno mieszkania pod wynajem – co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję

Masz wątpliwości, czy warto kupić mieszkanie pod wynajem? Zanim postawisz pierwszy krok, dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich błędów unikać. Z taką wiedzą będzie Ci dużo łatwiej.

Rodzaj wynajmu

Kupno mieszkania pod inwestycję będzie mieć określone konsekwencje w zależności od tego, czy chcesz się zajmować wynajmem krótko- czy długoterminowym. Z pierwszej opcji korzystają przede wszystkim turyści, a to oznacza konieczność wyboru nieruchomości w naprawdę dobrej lokalizacji. Stopa zwrotu z takiej inwestycji będzie wyższa, ale wiąże się z większym nakładem finansowym. Z kolei znalezienie dobrego najemcy długoterminowego daje bezpieczeństwo stałego dopływu pieniędzy i konieczność mniejszego zaangażowania.

Komu chcesz wynająć mieszkanie?

Zakup mieszkania pod wynajem wymaga odpowiedzi na pytanie, kto będzie z tej nieruchomości korzystać. Musisz się więc zastanowić, kto jest Twoją grupą docelową – turyści, studenci, zwykli mieszkańcy, czy może ludzie biznesu. Od tego zależy nie tylko lokalizacja mieszkania pod inwestycję, ale również standard jego wykończenia. Potrzeby i oczekiwania każdej grupy docelowej są inne i musisz je uwzględnić już na etapie przeglądania ofert.

fama-deweloper

Wynajem samodzielny czy z pomocą pośrednika

Zastanów się też, kto przejmie obowiązek zarządzania nieruchomością (lub nieruchomościami jeśli kupisz więcej niż jedno mieszkanie). Samodzielna opieka nad lokalem obejmuje pozyskiwanie i rozliczanie się z najemcami, dbanie o porządek oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów. Lepiej sprawdza się w przypadku wynajmu długoterminowego. Drugim rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby pośredniczącej, która przejmie obowiązki – Tobie pozostanie comiesięczne pobieranie płatności. Z drugiej strony jest to dodatkowy koszt związany z inwestowaniem w mieszkanie na wynajem.

Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

To, czy opłaca się wynajmować mieszkanie, zależy od kilku czynników. Z pewnością musisz kupić nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji dopasowanej do potrzeb grupy docelowej. Oferta wynajmu musi być zaadresowana właśnie do niej – dzięki temu unikniesz zainteresowania osób o zupełnie odmiennych oczekiwaniach. Niezbędna jest też analiza finansowa, która uwzględni koszty utrzymania mieszkania, w tym czynsz oraz zaproponowanie potencjalnym klientom optymalnej ceny najmu.

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? Jak widzisz, może być to korzystna inwestycja, ale tylko jeśli robisz to z głową – rozsądek powinien być na pierwszym miejscu. Jeśli chcesz szybko zarobić, to możesz się rozczarować. Dużo lepiej nastawić się na działanie długodystansowe niż ekspresowe zyski. Wynajem nieruchomości, która będzie na Ciebie zarabiać (albo przynajmniej nie obniży Twojej zdolności kredytowej), zapewni Ci także miejsce, do którego zawsze możesz wrócić. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, dlatego poniżej przedstawiamy listę wskazówek, które Ci pomogą.

 • Porównuj oferty, sprawdź opinie na temat dewelopera z Poznania, którego inwestycja Cię zainteresowała.
 • Przeanalizuj koszty wykończenia mieszkania pod wynajem. W planach uwzględnij także koszty administracyjne i remonty, które z pewnością będą potrzebne w przyszłości.
 • Zastanów się, komu będziesz wynajmować mieszkanie kupione pod inwestycję.
 • Nie kupuj zbyt dużej nieruchomości.
 • Uwzględnij specyfikę rynku nieruchomości – ona będzie się różnić m.in. w zależności od wielkości miasta.
 • Poznaj realne potrzeby i zachowania potencjalnych najemców, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie mieszkania.
 • Dokładnie przeanalizuj i podlicz wszystkie koszty, które Cię czekają. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z usług doradcy kredytowego.

Pozostaje jeszcze pytanie, jakie mieszkanie na wynajem wybrać – z rynku pierwotnego czy wtórnego. W nieruchomości od dewelopera wszystkie instalacje są nowe, co daje Ci pewność, że nie będzie z nimi problemu w najbliższych latach. Masz też możliwość urządzenia mieszkania dokładnie tak, jak może tego oczekiwać Twoja grupa docelowa najemców. Nieruchomości z rynku pierwotnego to także brak konieczności opłacenia podatku PCC.

Podsumowanie

Teraz, zamiast zastanawiać się, czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem, możesz przejść do działania. W tym celu przygotowaliśmy krótką listę zadań, które na Ciebie czekają.

 1. Określ grupę docelową, wśród której chcesz szukać najemcy i poznaj jej potrzeby.
 2. Zastanów się, czy lokalizacja mieszkania na wynajem jest na tyle atrakcyjna, by znaleźć odpowiedniego najemcę.
 3. Zapoznaj się z lokalnym rynkiem nieruchomości, ale też sprawdź ceny wynajmu mieszkań w okolicy.
 4. Przeanalizuj, jakie czekają Cię koszty. Dowiedz się, ile będzie wynosić czynsz administracyjny w wybranym przez Ciebie miejscu.
 5. Przygotuj zestawienie kosztów inwestycji i określ przewidywane zyski, uwzględniając także nieplanowane wydatki.
 6. Umów się na spotkanie z doradcą finansowym, aby przeanalizować możliwości kredytowe ze specjalistą.