Logo Fama

Jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem?

Zakup mieszkania na wynajem to pewna inwestycja, która szybko się zwraca. Dotyczy to szczególnie dużych miast. Polacy chętnie wynajmują mieszkania w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie. Ale jak powinno wyglądać wyposażenie mieszkania na wynajem, aby trafić w oczekiwania i potrzeby potencjalnych najemców?

Wyposażenie mieszkania na wynajem

Dobrze wyposażone mieszkanie jest atrakcyjniejsze dla najemców i tym samym łatwiej je wynająć. Kluczowe pytanie dotyczy tego, komu chcesz wynająć lokal – studentom, osobom pracującym, singlom, czy może rodzicom z dziećmi? Istnieją jednak uniwersalne urządzenia, które przydadzą się w większości przypadków – niezależnie od tego, czy jest to kawalerka pod wynajem dla studentów, czy wyposażenie apartamentu dla turystów.

Meble i urządzenia, które powinny być w mieszkaniu na wynajem

Osoby, które szukają mieszkania na wynajem, zazwyczaj chcą wprowadzić się do lokalu, który jest na to przygotowany. Warto więc zadbać o podstawowe wyposażenie obejmujące:

  • łóżko, 
  • szafę i/lub komodę,
  • małą lampkę, 
  • biurko lub stół/stolik, 
  • naczynia kuchenne (zestaw sztućców, talerzy, kubków, garnków itd.),
  • czajnik, 
  • odkurzacz/miotłę,
  • żelazko,
  • deskę do prasowania,
  • pralkę.

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie rodzinom z dziećmi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą mieli już część z tych urządzeń. Lepiej jednak wynieść sprzęt i zrobić miejsce na wyposażenie nowych lokatorów niż wysyłać ich na zakupy zaraz po przeprowadzce.

Wyposażenie mieszkania na wynajem – czy da się zaoszczędzić?

Łóżko nie może skrzypieć, odkurzacz musi działać, drzwi szafek powinny się domykać, a dostępne naczynia kuchenne nie mogą mieć zarysowań. Wadliwy sprzęt zniechęca do wynajmu, a nawet jeśli przyszły lokator przeoczy te wady przed podpisaniem umowy – wróci do Ciebie z pretensjami zaraz po przeprowadzce. Im gorszą jakość urządzeń wybierasz, tym większe prawdopodobieństwo, że najemca nie przedłuży umowy i po krótkim czasie trzeba będzie wznowić ogłoszenia. 

Czy to oznacza, że wyposażenie mieszkania na wynajem musi być drogie? Niekoniecznie. Na pewno nie warto oszczędzać na łóżku i pralce. Naprawa lub wymiana tych rzeczy może finalnie okazać się droższym przedsięwzięciem niż zakup dobrej jakości mebla i urządzenia na start. Naprawa lub wymiana zabierze też Twój czas związany z zakupami, kontaktem z najemcą i nadzorowaniem wyposażania mieszkania na nowo.

Możesz jednak zaoszczędzić na pozostałych rzeczach. Zestawy naczyń kuchennych, miotły czy żelazka jesteś w stanie kupić w cenach 50-100 złotych. Część elementów wyposażenia może też pochodzić z drugiego obiegu – muszą być jednak w doskonałym stanie.

Polecamy: mieszkania w stanie surowym

W jakim stylu urządzić mieszkanie pod wynajem?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak pomalować mieszkanie na wynajem i jak zadbać o jego wygląd. Mieszkanie na wynajem powinno być urządzone w sposób funkcjonalny, wygodny, ale i uniwersalny. Estetyka jest bardzo ważna –  wnętrze powinno wyglądać tak, aby każdy czuł się w nim dobrze. Lokatorzy mogą się zmieniać, ale podstawowy wystrój pozostaje ten sam.

Warto więc zdecydować się na jasne i neutralne kolory ścian, które optycznie powiększają przestrzeń. Podłoga, blaty w kuchni czy np. stół powinny być wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. Możesz wybrać minimalistyczny styl skandynawski lub jeśli chcesz zaproponować najemcom najmodniejszy kierunek wprowadź elementy stylu industrialnego (loftowego). Może to być np. brązowy stolik z czarnymi, metalowymi nogami. 

Każdy lokator wnosi do mieszkania na wynajem także swoje rzeczy  – np. poduszki, świece lub obrazy. Przy okazji warto więc ustalić, w jakich częściach mieszkania może je zawiesić i zastanowić się, czy galeria zdjęć w ramkach to na pewno dobry pomysł. Dla Ciebie to dodatkowy wydatek, dla przyszłego najemcy być może zbędne dekoracje, których będzie chciał się pozbyć. 

Zakup mieszkania pod wynajem od dewelopera

Jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem? Kompleksowo, ale i prosto. Estetycznie i nowocześnie, ale z dozą wolności dla lokatora, który będzie chciał przeorganizować przestrzeń, aby dopasować ją do siebie. Urządzenie mieszkania pod wynajem jest łatwiejsze, jeśli możesz decydować o wszystkim – np. od koloru ścian po wybór podłóg. Taką możliwość dają mieszkania z rynku pierwotnego, np. od dewelopera z Poznania.