Logo Fama

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy mieszkań to świetny sposób, aby uzyskać dochód pasywny. Jeśli inwestujesz w zakup mieszkania na wynajem, wyposażasz je i znajdujesz najemców, możesz zacząć czerpać z tego regularny zysk. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem? Poznaj nasze wskazówki! 

Wynajem długoterminowy – dla kogo? 

Pierwsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć brzmi: komu chcesz wynajmować mieszkanie? Czy są to studenci, osoby pracujące, a może małżeństwa z dziećmi? Każda grupa osób ma inne potrzeby i wprowadza się z innym dorobkiem materialnym. Studenci zazwyczaj szukają mieszkań w pełni wyposażonych, zlokalizowanych blisko przystanków tramwajowych. Z kolei osoby pracujące i rodziny mają już część swoich mebli i zależy im np. na miejscu parkingowym dla samochodu. Na podstawie tych odpowiedzi możesz iść dalej – zastanów się, jaka nieruchomość i lokalizacja będą najlepsze.

Inne ważne pytanie dotyczy zwierząt: czy akceptujesz czworonożnych lokatorów w wynajmowanym mieszkaniu? Jeśli tak, wysoki standard pokojów nie musi być Twoim priorytetem. Właściciele psów i kotów liczą się z możliwością wywołania przez nie zniszczeń. Biorą pod uwagę, że ewentualne koszty napraw będą niższe w mieszkaniu o przeciętnym standardzie i na tej podstawie podejmują swoją decyzję.  Na wysoki standard warto postawić szczególnie wtedy, kiedy chcesz wynająć mieszkanie parom i małżeństwom z dziećmi. Najem może, ale nie musi być dla nich sytuacją przejściową – przed kupnem własnego mieszkania. Jeżeli zadomowią się w komfortowym miejscu, czas trwania umowy będzie dłuższy. To korzyść dla obu stron. 

Jaki lokal wybrać na wynajem długoterminowy?

Skromna kawalerka czy wielopokojowy apartament? Mieszkanie z balkonem czy z tarasem? Inwestycja w lokalizację, która słynie z tego, że "wszędzie jest blisko" czy raczej lokal na obrzeżach miasta, blisko natury? Pytań o nieruchomość jest wiele, ale jeśli odpowiesz sobie na podstawowe pytanie "dla kogo?", łatwiej będzie Ci podejmować kolejne decyzje.

Najlepiej szukać uniwersalnych ofert, czyli mieszkań zlokalizowanych według francuskiej koncepcji 15-minutowych miast. To osiedla projektowane tak, aby odległość do miejsc podstawowych potrzeb (np. sklepów, aptek, przystanków komunikacji miejskiej, parków i kawiarni) można było pokonać w czasie 15-minutowego spaceru. W takich lokalizacjach odnajdą się zarówno studenci, jak i młodzi pracujący; single i pary, rodziny z dziećmi, jak również seniorzy. Przykładem osiedla budowanego według tej idei jest Fama Jeżyce. 

Sprawdź: nowe mieszkania Poznań na osiedlu Fama Jeżyce

Remont i wyposażenie mieszkania – o tym pamiętaj

Chcesz zaoferować przyszłym lokatorom dobre warunki mieszkalne i jednocześnie mieć mniej obowiązków związanych z dbaniem o nieruchomość? Kup nowe mieszkanie od dewelopera, aby mieć pewność, że przekazujesz do użytku mieszkanie w doskonałym stanie. W przypadku zmiany lokatorów koniecznie usuń wszelkie usterki i ślady użytkowania poprzednich osób - chyba że zobowiązani są do tego dotychczasowi lokatorzy. Jeżeli potrzebny jest remont, zorganizuj go. W niektórych przypadkach wystarczy tylko odświeżenie lokalu – np. pomalowanie ścian i wymiana wystających gniazdek. W im lepszym stanie jest mieszkanie, tym mniej masz na głowie jako właściciel/ka. Maleje też ryzyko wypowiedzenia umowy ze strony najemców, więc nie tracisz czasu na publikowanie ogłoszeń i poszukiwania nowych lokatorów. 

Zobacz, jakie oferty przygotował deweloper Poznań

Kiedy zastanawiasz się, jak przygotować mieszkanie do wynajmu, weź też pod uwagę aranżację wnętrza. Warto wybierać uniwersalne kolory i nowoczesne style – np. białe meble wpisujące się w modę skandynawską albo brąz mieszany z czernią – według stylu loftowego. Nie urządzaj mieszkania według swoich marzeń estetycznych, ale zostaw miejsce na pomysły nowych lokatorów. Planujesz na przykład stworzyć rozbudowaną galerię kolorowych obrazów z tropikalnych wysp? Gdyby był to wynajem krótkoterminowy, taka galeria byłaby atutem. Kiedy decydujesz się na wynajem długoterminowy mieszkań, lepszym rozwiązaniem będą 1-2 obrazy wiszące na ścianie lub pozostawienie na nie miejsca (wbicie gwoździ). Jeśli masz wątpliwości, wybierz usługę mieszkania pod klucz Poznań i skorzystaj z doradztwa specjalistów. 

Protokół zdawczo-odbiorczy dla wynajmu długoterminowego

Długoterminowy najem mieszkania powinien być regulowany nie tylko umową najmu, lecz także protokołem zdawczo-odbiorczym. To dokument, w którym szczegółowo przedstawisz stan mieszkania i jego wyposażenie przed przeprowadzką nowych lokatorów. Często załącza się do niego zdjęcia przedstawiające aktualny stan lokalu mieszkalnego. Dlaczego warto to robić? Kiedy skończy się termin trwania umowy, protokół ułatwi Ci porównanie obecnego stanu mieszkania do tego, który obowiązywał wcześniej. Łatwiej wyegzekwujesz ewentualne zniszczenia lub braki urządzeń

Wynajem długoterminowy mieszkań – podsumowanie

Najem długoterminowy to inwestycja, która rozpoczyna się od odpowiedzi na pytanie: komu chcę wynajmować mieszkanie? Dzięki sprecyzowaniu potencjalnego lokatora można dalej wybrać lokalizację, nieruchomość i wyposażenie wnętrza. Każdy z tych elementów powinien odpowiadać na potrzeby ludzi, którzy będą wynajmować lokal. Uniwersalne mieszkania pod inwestycję Poznań dla osób na różnych etapach życia znajdują się m.in. na osiedlu Fama Jeżyce.

Przeczytaj też: