Program Pierwsze Mieszkanie - dla kogo jest przeznaczony?

Planujesz zakup pierwszego mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego? Rządowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie ruszył w lipcu 2023. Może być wsparciem finansowym dla osób, które do tej pory miały wątpliwości związane z ograniczeniem budżetu. Jakie są założenia programu i do kogo jest skierowany?

Pierwsze Mieszkanie – program rządowy

Ze wsparcia mogą skorzystać małżeństwa i single do 45. roku życia. Dotyczy to wyłącznie osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie. Ktoś, kto ma już swój lokal lub dom jednorodzinny, nie może wziąć udziału w programie. Wyłączone są także osoby, które otrzymały nieruchomość w formie darowizny – nawet jeśli darowizna ta została cofnięta. Program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie ma opierać się na  propozycji zatytułowanej Bezpieczny kredyt 2% – dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie w najbliższym roku.

Bezpieczny kredyt 2% jest gwarancją oprocentowania kredytu w wysokości 2% i zobowiązaniem państwa do dopłacenia pozostałej części kredytu przez kolejne 10 lat. Opłacana różnica wyznaczona będzie na podstawie średniego oprocentowania w bankach. Kwota kredytu musi jednak wynosić maksymalnie 500 tys. zł w przypadku osoby żyjącej w pojedynkę i 600 tys. zł dla co najmniej dwóch osób

Pierwsze mieszkanie dla młodych – jaka nieruchomość? 

Program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie nie podaje wytycznych dotyczących wyglądu nieruchomości. W założeniach nie znajdziesz informacji o kondygnacji mieszkania, metrażu, liczbie pokoi, ogródku lub balkonie. Twoje pierwsze mieszkanie może mieć takie cechy, o jakich marzysz, bez względu na to, czy skorzystasz ze wsparcia państwa, czy nie. Możesz również postawić na mieszkania pod klucz Poznań. Dla udziału w programie kluczowe jest spełnienie warunków przedstawionych wyżej.

Idealne pierwsze mieszkanie? Polecamy rynek pierwotny

Największy wybór mieszkań jest na rynku pierwotnym, dlatego warto zainteresować się tym, co proponuje deweloper w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie i innych dużych miastach. Im więcej masz propozycji, tym łatwiej wybrać lokal, który odpowie na Twoje potrzeby. Dla komfortu i bezpieczeństwa codziennego życia znaczenie ma nie tylko sam lokal, ale też jego otoczenie. Mieszkania z rynku pierwotnego budowane są zwykle w nowoczesny sposób, w przyjaznych dzielnicach. Świetnym przykładem są mieszkania Poznań w ramach inwestycji Fama Jeżyce. Osiedle spełnia wytyczne francuskiej koncepcji 15-minutowego miasta, co oznacza, że lokatorzy mają dostęp do punktów podstawowych potrzeb w zasięgu 15-minutowego spaceru. Tymi punktami są np. apteki, sklepy spożywcze, przystanki komunikacji miejskiej i parki.

Program Pierwsze mieszkanie – podsumowanie

Pierwsze mieszkanie dla młodych jest zwykle spełnieniem marzeń. Dzięki programowi rządowemu to marzenie może spełnić większa grupa osób, która dotychczas nie mogła lub nie chciała wziąć kredytu hipotetycznego. Skorzystają na tym osoby zainteresowane zarówno lokalem z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Naszym zdaniem warto jednak zdecydować się na nowe mieszkania od dewelopera, które cechują się dużą dostępnością, nowoczesnym projektowaniem i przyjazną infrastrukturą

Przeczytaj też: