Nieruchomość jako lokata kapitału

Inwestowanie w mieszkania często jest postrzegane jako jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie kapitału. To temat, który fascynuje, przyciąga, a jednocześnie wydaje się skomplikowany. Czy warto inwestować w nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości? 

Inwestowanie w nieruchomości jest obarczone niskim ryzykiem, pozwala uniknąć problemów związanych z wahaniami rynku. To czyni go jednym z najpewniejszych sposobów na ulokowanie kapitału. Co więcej, inwestycja w mieszkanie może przynieść zyski nie tylko z tytułu bieżącego czynszu za wynajem, ale również ze sprzedaży nieruchomości w przyszłości. Zapotrzebowanie na mieszkania stale rośnie, a inflacja powodująca wzrost cen materiałów budowlanych, podnosi ich ceny niemal z miesiąca na miesiąc. Przy utrzymaniu się tej tendencji, mieszkania kupowane teraz, już za parę lat zwiększą swoją wartość nawet o kilkadziesiąt procent

Rynek mieszkań oferuje wiele możliwości, również dla początkujących inwestorów. Wiele osób z sukcesem buduje swoje portfolio inwestycyjne, bazując głównie na mieszkaniach pod inwestycję. Wybierając odpowiednią nieruchomość we właściwej lokalizacji, możesz otworzyć drzwi do świata, w którym Twoje pieniądze pracują dla Ciebie.

Jakie powinno być idealne mieszkanie pod inwestycje? 

Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, czym jest mieszkanie pod inwestycje. To nieruchomość, która nie tylko jest atrakcyjna dla potencjalnych najemców, ale również ma potencjał wzrostu wartości w długim okresie

Lokalizacja nieruchomości

Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniej lokalizacji. W miastach akademickich, które szybko się rozwijają, zapotrzebowanie na lokale mieszkaniowe stale rośnie. Szukają ich zarówno studenci, jak i duża grupa młodych dorosłych, migrujących za pracą. Idealnym przykładem jest tutaj Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Poznań, znany z dynamicznie rozwijającego się rynku nieruchomości.

Szukając mieszkania na inwestycję w tych miastach, warto zwrócić uwagę nie tylko na centralne dzielnice, ale również na samowystarczalne osiedla w spokojnej okolicy. Przykładem może być oferta dewelopera z Poznania, który proponuje atrakcyjne mieszkania w Poznaniu, w dzielnicy Jeżyce, sąsiadującej ze Starym Miastem. Nowe osiedle Fama Jeżyce doskonale wpisuje się w koncepcję 15-minutowego miasta. Dzięki temu mieszkańcy mają dostęp do wszystkich niezbędnych usług w zasięgu krótkiego spaceru. Czas oszczędzony na sprawunkach, mogą przeznaczyć dla rodziny, znajomych czy na rozwijanie pasji. To wszystko przekłada się na większe zadowolenie z wynajmowanego mieszkania i rzadsze zmiany lokatorów.

Metraż mieszkania

Planując inwestycję w mieszkanie, warto też zastanowić się nad wyborem metrażu. Na rynku najbardziej poszukiwane są kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Koszt ich wynajęcia jest wciąż atrakcyjny dla większości wynajmujących, a inwestor może uzyskać zadowalającą stopę zwrotu. Nie oznacza to oczywiście, że inwestycja w mieszkanie 3-, 4- czy 5-pokojowe jest skazana na niepowodzenie. Wszystko zależy od wyboru grupy docelowej i dostosowania oferty. 

Standard wykończenia

Ostatnim, choć nie mniej ważnym czynnikiem jest wykończenie mieszkania. Najemcy oczekują wyższego standardu niż jeszcze parę lat temu. Idealnie, jeśli mieszkanie jest urządzone w uniwersalny sposób, w jasnej, neutralnej kolorystyce. Meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne, zapewniające sporo miejsca do przechowywania osobistych przedmiotów. Wśród osób planujących inwestycję, sporą popularnością cieszą się mieszkania pod klucz w Poznaniu. Niemal od razu po zakupie można zaoferować je najemcom. To przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji

Podsumowanie

Czy warto inwestować w mieszkania? Analitycy rynku wskazują, że nadal jest i będzie to bezpieczna forma ulokowania kapitału. Jak każda inna inwestycja, ta również wymaga planowania i sporego zaangażowania, zwłaszcza na etapie wyboru. Warto poświęcić czas na stworzenie swojego planu inwestycyjnego i dobrze poznać rynek. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą mieszkań pod inwestycję w Poznaniu – ich zakup może stać się pierwszym krokiem do finansowej wolności.
 

Przeczytaj też: