Logo Fama

Co wpływa na cenę mieszkania?

Przez ostatnie lata dane Narodowego Banku Polskiego wskazują na wzrost cen mieszkań. Sporo osób zdaje sobie sprawę z tego wzrostu, jednak nie zawsze zna czynniki, które go powodują.

A Ty? Czy wiesz, co wpływa na cenę mieszkania? Odpowiadamy!

Od czego zależy cena mieszkania?

Ceny mieszkań zależą m.in. od:

  • dostępności gruntów i lokalizacji;
  • cech nieruchomości oraz standardu wykończenia;
  • jakości materiałów budowlanych wykorzystywanych podczas realizacji;
  • kosztów generalnego wykonawstwa.

Dostępność gruntów i lokalizacja

Ceny mieszkań wzrastają m.in. w związku z mniejszą dostępnością gruntów, o które zabiegają inwestorzy. W najbardziej atrakcyjnych częściach miast terenów inwestycyjnych zaczyna brakować. Właśnie te lokalizacje: blisko centrum, terenów zielonych, terenów rekreacyjnych, a jednocześnie o znakomitej infrastrukturze są przez potencjalnych nabywców najczęściej poszukiwane. Dostęp do komunikacji miejskiej, sklepy i punkty handlowo-usługowe znajdujące się w pobliżu nieruchomości wpływają na codzienny komfort życia, często jednocześnie, nawiązując do powyższych informacji, bywa nietani.  Innymi słowy: komfort życia i przyjazne otoczenie nadają obiektom większą wartość na rynku, co przekłada się na finalny koszt nieruchomości.

Cechy użytkowe budynku i lokalu oraz standard wykończenia

Cena mieszkania zależy również od indywidualnych cech lokalu. Kameralne inwestycje, w których mieszkań jest mniej, są droższe. Tam, gdzie mieszkań jest więcej, ceny bywają bardziej atrakcyjne. Znaczenie dla ostatecznego kosztu ma również usytuowanie mieszkania na danej kondygnacji, przynależność do mieszkania przestrzeni dodatkowej, jak np. balkon, loggia, taras, czy ogródek. Ekspozycja na konkretną stronę świata również wpływa na ostateczny koszt mieszkania: lokale skierowane na zachód są lepiej doświetlone, a często – nieco droższe, w przeciwieństwie do tych skierowanych na północ. 

Materiały budowlane

Od 2021 roku inwestorzy muszą zapłacić więcej za materiały budowlane, co odczuwają również kupcy mieszkań. Wysokie ceny surowców przekładają się na wyższe ceny mieszkań

Generalne wykonawstwo

Dlaczego mieszkania są drogie? Jeśli decydujesz się na mieszkania z rynku pierwotnego, musisz wziąć pod uwagę także rosnące koszty nie tylko samych materiałów, ale i pracy ekipy Generalnego Wykonawcy. Mieszkania od dewelopera wymagają wielomiesięcznych prac sporej rzeszy pracowników. Wcześniejsza pandemia i trwająca aktualnie wojna w Ukrainie dodatkowo negatywnie wpływają na bieżącą sytuację rynkową, co przekłada się na ceny wykonawstwa. Dodatkową kwestią jest wykończenie mieszkania deweloperskiego: oferujemy mieszkania pod klucz w Poznaniu – usługę, dzięki której będziesz mógł wprowadzić się do własnego M urządzonego dokładnie tak, jak chcesz.

Wzrastające ceny mieszkań  

Rynek nieruchomości rozwija się dynamicznie, a mieszkania w Poznaniu oraz  innych dużych miastach nie tanieją i – zgodnie z przewidywaniami rynkowymi – tanieć nie będą. Własne M to jednak inwestycja, która przekłada się na komfort, a także poziom życia. Jeśli wybierzesz nowoczesną infrastrukturę i przyjazne otoczenie, Twoja codzienność będzie przyjemna, a zarazem bezpieczna. Im więcej masz wokół siebie miejsc handlu, rozrywki czy rekreacji, tym szybciej załatwisz potrzebne sprawy, a co za tym idzie – spędzisz czas tak, jak lubisz. Kupując mieszkanie w atrakcyjnej dzielnicy, zaoszczędzisz tak naprawdę na nerwach związanych z dojazdami czy zaspokojeniem podstawowych potrzeb.