Jak zaaranżować balkon?

Marzysz o tym, aby Twój balkon w bloku stał się uroczym miejscem do relaksu i spotkań na świeżym powietrzu? Zobacz, jak fantastycznie może wyglądać aranżacja balkonu słonecznego! Mamy dla Ciebie kilka inspirujących pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni. Owe inspiracje pozwolą Ci cieszyć się każdą chwilą na balkonie.

Aranżacja balkonu słonecznego – na co zwrócić uwagę?

Za najbardziej pożądaną orientacją balkonu uważa się południowo-zachodnią, gdzie słońce pojawia się stosunkowo wcześnie, utrzymując się przez większość dnia do godzin wieczornych. 

Aranżacja balkonu południowego to czysta przyjemność. Jednak należy pamiętać o kilku ważnych elementach:

  • Zainwestuj w funkcjonalny parasol lub markizę, aby móc cieszyć się słońcem bez obawy o nadmierne nasłonecznienie.

  • Wybierz rośliny, które dobrze znoszą duże nasłonecznienie. Kaktusy, pelargonie czy lawenda to doskonałe opcje.

  • Postaw na praktyczne, odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV meble, które nie przegrzewają się na słońcu i są łatwe w utrzymaniu.

  • Dodaj kolorowe poduchy, dywaniki czy dekoracje. Jasne i intensywne kolory dodadzą energii przestrzeni.

  • Wybierz wygodne krzesła i stolik. Balkon słoneczny to idealne miejsce na poranną kawę czy relaks z książką.

Aranżacje balkonów a strona świata

Chociaż balkon południowy to wyjątkowa przestrzeń np. do uprawy domowych pomidorów i truskawek, nie każde mieszkanie jest usytuowane na tę stronę świata. 

Osoby ceniące poranne promienie słoneczne, mogą preferować mieszkania z balkonem wschodnim, gdzie słońce oświetla go tylko wcześnie rano. Natomiast balkon zachodni oferuje większą ilość światła po południu, aż do zachodu słońca.

Warto pamiętać, że w balkonach skierowanych na wschód, naturalne światło jest obecne od wschodu słońca do około godziny 9.00-10.00 rano. W przypadku balkonu od strony południowej światło bezpośrednie utrzymuje się zazwyczaj od godziny 10.00 rano do 14.00-15.00

Sadzimy rośliny.  Jak urządzić balkon, który nie jest nasłoneczniony?

Jak urządzić balkon w bloku po mniej słonecznej stronie świata? Balkony o mniejszym nasłonecznieniu, zwłaszcza te zorientowane na północ lub otoczone budynkami, mogą stanowić wyzwanie dla roślin, które potrzebują więcej światła słonecznego. Do gatunków, które tolerują cień, zalicza się fikusy, paprocie, begonie, bukszpany, a także modną trzcinę. 

Balkon – aranżacje uniwersalne

Przed przystąpieniem do aranżacji balkonu zastanów się, do czego chcesz wykorzystać swoją przestrzeń balkonową. Czy ma to być miejsce do wypoczynku, czy może przestrzeń do jedzenia na świeżym powietrzu? Definiując cel, ułatwisz sobie proces aranżacji.

Aranżacja balkonu w bloku wymaga starannego wyboru trwałych i możliwie kompaktowych mebli. Składane krzesła, stoliki czy leżaki to doskonałe rozwiązania, pozwalające zaoszczędzić miejsce, gdy nie są używane.

Zadbaj o dodatki i celuj w sprytne rozwiązania

Dodatki są wisienką na torcie aranżacji balkonu. Kolorowe poduchy, lampiony, girlandy świetlne czy delikatne dekoracje nadadzą mu charakteru. 

Aranżacje balkonu mogą mieć również wymiar praktyczny. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania, zainwestuje w specjalną skrzynię, a na niej umieść poduchy do siedzenia. To rozwiązanie 2w1!

Jak widzisz, aranżacje balkonów to temat rozległy i pełen inspiracji. Czy to mały balkon w bloku, czy przestronna loggia, każda przestrzeń ma potencjał do stworzenia unikalnej, przytulnej strefy. Pamiętaj o odpowiednich meblach, otocz się zielenią i wybierz pasujące dekoracje. Przy odrobinie kreatywności i przemyślanej aranżacji, balkon może stać się ulubionym miejscem do spędzania czasu!

Zainteresował Cię temat aranżacji balkonów? A może szukasz wymarzonego M z przestronnym balkonem? Sprawdź szczegóły naszej oferty na stronie: deweloper Poznań. Proponujemy:

Jesteśmy pewni, że razem zamienimy Twoje marzenie w mieszkanie!.

Przeczytaj też: