Jak czytać plan mieszkania?

Przed zakupem nieruchomości od dewelopera warto dokładnie przeanalizować rzuty, czyli plany mieszkania. W ten sposób można poznać układ pomieszczeń, liczbę i umiejscowienie okien, otworów drzwiowych, a także dowiedzieć się, które ze ścian są ścianami nośnymi, a które można zdemontować. To najprostszy sposób, by wstępnie ocenić, czy lokal spełnia nasze oczekiwania. Pozostaje jedynie kwestia tego, jak czytać plan mieszkania i na co zwrócić uwagę, analizując rzut. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury.

Czym są plany mieszkania?

Plan mieszkania, nazywany także rzutem bądź kartą mieszkania, to dokument obrazujący układ funkcjonalny danego lokalu. Zawiera różnego rodzaju linie i symbole, które odzwierciedlają takie elementy jak okna, otwory na drzwi czy słupy konstrukcyjne bądź szachty wentylacyjne. Schemat mieszkania pozwala stwierdzić, w którym miejscu znajdują się ściany nośne, a w którym działowe.

Z planów mieszkań można wywnioskować, jakie przeznaczenie mają konkretne pomieszczenia: gdzie znajduje się łazienka, kuchnia, salon czy sypialnia. Rzuty ułatwiają też wizualizację możliwych rozwiązań aranżacyjnych, w tym ustawienie mebli czy sprzętów RTV i AGD. Z tego względu ważne jest, by wiedzieć, jak czytać rzut mieszkania – co oznaczają poszczególne symbole.

Jak czytać plany mieszkań?

Kluczem do zrozumienia planów lokali mieszkalnych jest zapoznanie się z najpopularniejszymi oznaczeniami stosowanymi m.in. przez deweloperów. Poniżej zebraliśmy przydatne informacje i wskazówki dotyczące tego, jak czytać plany mieszkań

  • Ściany nośne, niedemontowalne są oznaczone w inny sposób niż ściany działowe, które można zdemontować. Są wyraźnie grubsze, często mają też inny kolor lub gradient.
  • Na rzutach mieszkań można znaleźć zaznaczone piony kanalizacyjne i wentylacyjne. Ich umiejscowienie ma kluczowe znaczenie dla układu funkcjonalnego mieszkania – decyduje o lokalizacji kuchni i łazienki.
  • Plany powinny zawierać informację o rozmieszczeniu pomieszczeń względem stron świata. Najczęściej ma ona formę strzałki wskazującej północ.
  • Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie otworów drzwiowych i okien. Ważny jest też proponowany kierunek otwierania drzwi do poszczególnych pomieszczeń – można sprawdzić go, analizując przerywane linie przy otworach drzwiowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na pewno na powierzchnię użytkową lokalu oraz poszczególnych pomieszczeń, umiejscowienie lokalu względem innych mieszkań (czyli oznaczenie danego mieszkania na rzucie całej kondygnacji), rozmiar ogródka lub tarasu/balkonu. Przeglądając plany poziome mieszkań, warto przeanalizować też sugerowaną lokalizację urządzeń sanitarnych i zabudów meblowych. To dobry sposób, by wyobrazić sobie, jak może wyglądać gotowy, wykończony lokal.

Jak czytać rzut mieszkania – podsumowanie

To, jak czytać plany mieszkań, nie musi być tajemnicą. Z pewnością jest to umiejętność, która przyda się każdemu, kto szuka swoich wymarzonych czterech kątów. Prawidłowo przeanalizowany rzut pozwala dokonać świadomych decyzji i wybrać to, co najlepsze dla siebie i swoich bliskich. Warto więc dokładnie sprawdzić metraż i układ pomieszczeń, nasłonecznienie lokalu czy też ilość miejsca przeznaczonego pod zabudowy meblowe. Jeśli bierzesz pod uwagę zmiany w układzie mieszkania, koniecznie zwróć też uwagę na to, które ściany nadają się do demontażu. Dzięki temu podczas prac wykończeniowych nic Cię nie zaskoczy.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. Jako deweloper Poznań oddajemy w ręce klientów wyjątkową inwestycję, która świetnie wpisuje się w różne potrzeby: rodzin z dziećmi, młodych par, singli czy aktywnych seniorów. Nasze mieszkania Poznań są doskonale zlokalizowane, a przestrzeń osiedla pozwala na odpoczynek i rekreację. Brzmi jak idealne miejsce dla Ciebie? Na stronie znajdziesz rzuty dostępnych lokali – sprawdź, w którym będziesz chciał zamieszkać. A jeżeli cenisz gotowe rozwiązania, odkryj naszą ofertę mieszkania pod klucz Poznań.

Przeczytaj też: