Atrakcyjny układ mieszkania? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jak wybrać funkcjonalne rozwiązanie

uklady mieszkan

Uniwersalny układ mieszkania nie istnieje – uniwersalny, czyli pasujący do każdego. Prawda jest taka, że mamy różne potrzeby, a co za tym idzie, mamy różne definicje funkcjonalności. Nie ulega jednak wątpliwości, że szukając mieszkania w Poznaniu, czy w jakimkolwiek innym mieście, oczekujesz od własnych czterech kątów wygody. Na co zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia? Czym się kierować, weryfikując funkcjonalność układu mieszkania? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Jaki układ mieszkania jest najlepszy?

Najlepsze rozwiązanie dla przyszłych domowników to układ funkcjonalny;mieszkania o takim rozkładzie pomieszczeń sprawiają, że chce się do nich wracać każdego dnia, tym samym stając się centrum życia rodzinnego (lub singielskiego). Z praktycznego punktu widzenia powinno być to rozwiązanie uwzględniające nie tylko Twoje przyzwyczajenia, ale i oczekiwania względem własnych czterech kątów. Czy jednak jest coś, co można potraktować jako uniwersalną zasadę?

Tak,układy funkcjonalne mieszkań to te tworzone na planie kwadratu lub prostokąta. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu znajdują się kąty proste– dużo łatwiejsze do zagospodarowania niż kąty ostre czy rozwarte. Warto też zwrócić uwagę na wielkość korytarza. Niewielka powierzchnia uniemożliwi wstawienie szafki na buty czy płaszcze, bez której trudno wyobrazić sobie codzienne, wygodne powroty do domu.

Optymalna wielkość pomieszczeń, czyli jaka?

Wspomnieliśmy już o korytarzu – jego wielkość ma znaczenie mimo, że nie jest to najważniejsze pomieszczenie. Powierzchnia całego lokalu nie jest tak istotna, jak; atrakcyjny układ mieszkania. To właśnie wielkość poszczególnych pomieszczeń przełoży się na późniejszy komfort domowników – nie kupujesz mieszkania po to, by dobrze wyglądało na zdjęciach, ale po to, by dało się z niego wygodnie korzystać na co dzień. Jak samodzielnie ocenić, czy wielkość pomieszczeń jest optymalna? Z metrażem nie należy przesadzać, ponieważ zbyt duża powierzchnia może stanowić wyzwanie dla efektywnego ogrzewania.

Ekspozycja na światło – podstawa wygodnego mieszkania

Analizując rozkład mieszkania, koniecznie zwróć uwagę na umiejscowienie okien względem stron świata – odpowiednie nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń przełoży się nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także może Ci pomóc... obudzić się rano bez większego wysiłku. Sypialnia znajdująca się po wschodniej stronie mieszkania będzie alternatywą dla Twojego budzika. Z kolei umiejscowienie okna w części z aneksem kuchennym pozwoli Ci oddzielić kuchnię od salonu.

Szczególnie atrakcyjny układ mieszkania zapewnia ekspozycję na dwa (lub więcej) kierunki świata. Co dzięki temu zyskasz? To funkcjonalne rozwiązanie w mieszkaniu, które ułatwia wietrzenie poszczególnych pomieszczeń, przy okazji utrzymując optymalny poziom nasłonecznienia i temperaturę zapewniającą komfort cieplny.

Proste rozwiązania, które ułatwią aranżację przestrzeni

Funkcjonalny rozkład mieszkania wymaga uwzględnienia takich elementów, jak możliwość przechowywania przedmiotów należących do domowników. Sprawdź więc, czy nie będzie problemu z ustawieniem pojemnej szafy np. w sypialni. Zwróć uwagę na układ poszczególnych pomieszczeń, jednocześnie odpowiadając sobie na następujące pytania:

  • czy w salonie będzie miejsce na wszystkie sprzęty i meble, na których Ci najbardziej zależy,
  • czy kuchnia lub aneks kuchenny są odpowiedniej wielkości,
  • czy znajdzie się miejsce dla stołu, przy którym będzie można celebrować spotkania z rodziną i/lub przyjaciółmi.

Jeśli zastanawiasz się, jaki układ mieszkania jest najlepszy, unikaj przede wszystkim pomieszczeń posiadających kąty ostre lub rozwarte, które utrudniają aranżację wnętrz. Równie ważne jest odpowiednie umiejscowienie okien, które poniekąd zadecyduje o przeznaczeniu poszczególnych pokoi. Dużo o rozwiązaniach zastosowanych w inwestycji powie Ci też sam deweloper z Poznania – warto sprawdzić jego wcześniejsze projekty, dzięki którym dowiesz się, czy mieszkania są przyjazne dla użytkowników.

Dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu to komfort, który docenisz

Analizując układy funkcjonalne mieszkań, które bierzesz pod uwagę, sprawdź, czy znajdują się tam dodatkowe powierzchnie, takie jak balkony, loggie, tarasy lub ogródki. Aktualnie ważna jest nie tylko możliwość zrelaksowania się w salonie czy sypialni, ale także dostęp do własnego miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki układ mieszkania wybrać, jednocześnie pytając o przestronny balkon. Ta dodatkowa przestrzeń jest na wagę złota – zarówno taras, jak i ogródek możesz zaaranżować tak, by stworzyć własny azyl.

Aromatyczna kawa lub świeżo zaparzona herbata najlepiej smakuje przecież na własnym tarasie czy w ogródku, wśród samodzielnie pielęgnowanej zieleni.