Logo Fama

Portale społecznościowe
Portale społecznościowe
Portale społecznościowe

O czym należy pamiętać, kupując mieszkanie od dewelopera?

O co pytać dewelopera, aby sprawdzić jego wiarygodność i upewnić się, że kupno mieszkania z rynku pierwotnego zakończy się sukcesem? Zobowiązanie finansowe, jakim jest zakup nieruchomości, wymaga odpowiedzialności nie tylko ze strony inwestora, ale także nabywców. Warto więc wiedzieć, o co pytać dewelopera, aby uniknąć nieprzyjemnych, a zarazem stresujących sytuacji i ewentualnego rozczarowania. W artykule znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji oraz uchronią Cię przed kupnem mieszkania wątpliwej jakości.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?

Kupno nieruchomości jest procesem, który wymaga odpowiedzialności. Oczywiście inwestor powinien zadbać o terminową realizację projektu, atrakcyjne wykończenie części wspólnych oraz rozsądne finansowanie inwestycji. Nie znosi to jednak odpowiedzialności z nabywców, którzy powinni zadać sobie pytanie, jak kupić mieszkanie od dewelopera, aby ograniczyć ryzyko późniejszych problemów do minimum. Jeśli szukasz nowej, wartej uwagi nieruchomości, to zadbaj o kilka rzeczy:

 • sprawdź, na jakie zobowiązanie finansowe możesz sobie pozwolić – zweryfikuj zdolność kredytową i zastanów się, jakie jeszcze wydatki musisz uwzględnić w szacunkowym kosztorysie; oblicz też, ile kosztuje urządzenie mieszkania deweloperskiego o wybranym przez Ciebie metrażu,
 • dobrze przemyśl, jakiego dokładnie mieszkania w Poznaniu szukasz – tym sposobem ograniczysz liczbę ofert, z którymi będziesz musiał/a się zapoznać,
 • zastanów się, o co pytać dewelopera podczas spotkania – bez przygotowanej wcześniej listy łatwo zapomnieć nawet o ważnym dla Ciebie pytaniu, np. o warunki zawarcia oraz odstąpienia od umowy.

W dalszej części artykułu znajdziesz również odpowiedź na pytanie, na co zwrócić uwagę podczas weryfikacji wiarygodności dewelopera, jak uniknąć PCC, a także na których aspektach warto się skupić w trakcie odbioru lokalu mieszkalnego.

Jak uniknąć PCC przy zakupie mieszkania?

PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczy mieszkań z rynku wtórnego, ale też wszystkich większych transakcji pomiędzy osobami prywatnymi. Jaki jest podatek od kupna mieszkania? Wynosi on 2% wartości nieruchomości i w większości przypadków odprowadza go notariusz. Jak natomiast uniknąć PCC przy zakupie mieszkania? Od podatków nie da się uciec. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego rzeczywiście można uniknąć opłaty PCC – to deweloper odprowadza podatek VAT od sprzedaży.

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Za kupnem mieszkania idą naprawdę duże pieniądze, dlatego kierowanie się wyłącznie wizualizacjami nie wystarczy – powierzchowne zapoznanie się z ofertą dewelopera nie gwarantuje, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. W związku z tym warto jednak wykonać większy wysiłek. Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

 • Prześledź historię działalności dewelopera z Poznania, którego inwestycja Cię interesuje – dowiedz się, jak długo istnieje na rynku, czy działa regionalnie, czy czy szerzej – na rynku ogólnopolskim. Poznaj specyfikę działalności dewelopera.
 • Zapoznaj się z opiniami na temat inwestora, które są dostępne w internecie na wyciągnięcie ręki. Miej jednak z tyłu głowy to, że nieprzychylne komentarze nie zawsze muszą mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości – czasami są to po prostu nieuczciwe działania konkurencji. Zawsze warto mówić sprawdzam, zanim dokona się ostatecznej oceny.
 • Sprawdź poprzednie inwestycje realizowane przez dewelopera – jakiekolwiek kontrowersje z nimi związane powinny być sygnałem ostrzegawczym, żeby sięgnąć głębiej i zweryfikować, czy rzeczywiście doszło do jakichś uchybień.

To są proste czynności, które pozwolą Ci sprawdzić inwestora przed kupnem mieszkania. Krytyczne myślenie i umiejętne wyszukiwanie informacji pomogą Ci ocenić, czy deweloper jest wart Twojego zaufania.

Weryfikacja inwestycji pod kątem rzetelności dewelopera

Załóżmy, że pierwsze poszukiwania poszły dobrze i deweloper wygląda na wiarygodnego. Warto zapytać o więcej – np. sprawdzić, czy obecnie inwestor nie jest zadłużony. Jak to zrobić? Możesz złożyć wniosek w Urzędzie Skarbowym lub Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o zaświadczenie potwierdzające niezaleganie dewelopera ze składkami oraz opłatami. Prośbę możesz też skierować bezpośrednio do inwestora, jednak wówczas powinieneś/aś liczyć się z dodatkową opłatą.

Dobrym wyjściem będzie również analiza Krajowego Rejestru Sądowego, w szczególności działu 3, który zawiera informacje o rocznych sprawozdaniach finansowych oraz działu 4 wskazującego na istniejące zaległości lub wierzytelności. Jak jeszcze możesz sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania? Warto sięgnąć do:

 • Krajowego Rejestru Długów,
 • zapisów w umowie deweloperskiej,
 • miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
 • prospektu informacyjnego, który powinna otrzymać każda osoba planująca zakup mieszkania od dewelopera.

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Kolejnym etapem, kiedy można powiedzieć deweloperowi sprawdzam, jest odbiór mieszkania, dlatego dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas takiego spotkania. Jeśli czujesz się niepewnie, zabierz ze sobą zaufaną osobę, która razem z Tobą będzie w stanie ocenić stan nieruchomości.

Warto też przypomnieć sobie warunki umowy. Odbiór mieszkania od dewelopera pozwala ocenić, czy nieruchomość odpowiada standardom w niej zawartym. Podczas spotkania zweryfikuj, czy:

 • powierzchnia mieszkania jest adekwatna do zapisów w umowie,
 • pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku są proste,
 • tynk jest równo rozłożony,
 • podłogi są poziome,
 • okna i drzwi są prawidłowo osadzone oraz szczelne,
 • instalacje i przyłączenia są odpowiednio zamontowane.

Na odbiór mieszkania najlepiej umówić się w ciągu dnia – co z tego, że będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jeśli bez dziennego światła nie będziesz w stanie zauważyć drobniejszych niedociągnięć.

Podsumowanie

Jeśli wiesz, o co pytać dewelopera, jesteś w stanie wyłapać wszelkie nieprawidłowości, a każdą ewentualną wątpliwość rozwiać podczas spotkania lub już po jego zakończeniu. Czasami warto zapytać nawet o rzeczy pozornie błahe, ale mieć pewność, że Twoje pieniądze trafią do odpowiedniej firmy. Kupując mieszkanie, chcesz przecież stworzyć bezpieczną przystań dla siebie i Twojej rodziny. Możesz tego uniknąć, sprawdzając dewelopera i przygotowując listę pytań, jakie mu zadasz.